kabakulak.gen.tr https://www.kabakulak.gen.tr Kabakulak, Kabakulak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kabakulak.gen.tr Thu, 03 Dec 2015 00:00:00 +0000 Mon, 16 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Kabakulak https://www.kabakulak.gen.tr/kabakulak.html Mon, 03 Dec 2018 13:39:24 +0000 Kabakulak, Virüslerin, tükrük bezlerinde enfeksiyon yapması ve burada büyümeye neden olması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Kulağın alt tarafında şişlik çıktığı için adına kabakulak denir. Çocukluk ça Kabakulak, Virüslerin, tükrük bezlerinde enfeksiyon yapması ve burada büyümeye neden olması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Kulağın alt tarafında şişlik çıktığı için adına kabakulak denir. Çocukluk çağında da sık görülür fakat bu hastalığı geçirmemiş kişiler de yetişkinlik döneminde de görülür. Kabakulak kış ve bahar aylarında daha sık görülen bir hastalıktır. Hasta kişilerin öksürmesi, hapşurması ya da başkasını öpmesi sırasında bu virüsler damlacıklarla beraber hava da uçuşur. Bu ortamda bulunan kişilerde nefes alırken, solunum yoluyla virüsü kaparlar. Böylece hastalık insandan insana bulaşmış olur. Bu hastalık genelde çocuklar da beş ile dokuz yaş arasında görülür. Hastalığın belirtileri, virüs vücuda girdikten sonra yaklaşık 3. haftada ortaya çıkar. Bu hastalığa yakanlandıktan sonra vücut buna karşı bağışıklık kazanır ve birdaha tekrarlanması söz konusu olamaz.

Kabakulak hastalığının belirtileri çoğunlukla ateş, titreme, kırıklık, kulağın önünde çiğnemeyle artan ağrı ve buradaki buradaki tükrük bezinin şişmesi ile başlar. Hastalık şiddetli olursa ve iltihap yayılır ise boyunda tutulma da olabilir. Bulantı ve kusma buna eşlik edebilir. 

Kabakulak kendi kendisini sınırlayan bir hastalıktır. Destekleyici ve belirtilere göre tedavi yapılır. Hasta mutlaka yatak istiratine alınır ve en az iki hafta diğer şahışlardan ayrı tutulmalıdır. Hastalık başlamadan aşı yapılırs hafif geçmesini sağlar. Antibiyotik verilmez. Şişmiş tükrük bezlerine sıcak havlu ile masaj yapma gibi sıcaklık uygulama ve aspirin gibi ağrı kesiciler kulmanma ağrıyı kontrol eder. Bu hastalar ağrı sebebi ile katı gıdalar alamazlar bu nedenla sıvı gıdalar ile beslenmelidirler.

Kabakulak
     Kabakulak için evde yapmamız gerekenler:
 • Kulaktaki şişlik üzerine sıcak uygulaması yapılır ise hastayı rahatlatır.
 • Ağız hijyenine dikkat edilmeli ekşi, turşu, limon ve sirkeden kaçınılmalıdır.
 • Enfoksiyon ve ateş sorununu gidermek için sarımsak, ekinezya, civan perçemi ve nane karışımından hazırlanan çayı balla tatlandırarak ya da böğürtlen suyunu ileva ederek hasta olan kişiye içililir.
 • Bol bol taze meyve ve sebze yenmeli eğer ağrıdan çiğneyemiyorsanız meyve ve sebze suyu sıkılarak sıvı olarak tüketilir.
 • Hava çok sıcak ise çocuğunuzun vücuduna birkaç damla papatya yağı damlatılmış nemli bir sünger ile silmek çocukta rahatlama sağlar.
 • Ateşin geçmemesi durumun da rüzgargülü bitkisi kullanılır.
]]>
Kızamık Kızamıkçık Kabakulak Aşısı https://www.kabakulak.gen.tr/kizamik-kizamikcik-kabakulak-asisi.html Tue, 04 Dec 2018 12:44:37 +0000 Kızamık kızamıkçık kabakulak aşısı, Bu aşı bir seferde üç hastalıktan korumayı sağlar. Kızamık, vücutta kırmızı lekelerin oluşturduğu viral bir enfeksiyondur. Bu hastalık soğuk algınlığı ve y
Kızamık kızamıkçık kabakulak aşısı, Bu aşı bir seferde üç hastalıktan korumayı sağlar. Kızamık, vücutta kırmızı lekelerin oluşturduğu viral bir enfeksiyondur. Bu hastalık soğuk algınlığı ve yüksek ateş belirtilerine sahiptir. Erken dönem ve geç dönemde birçok ciddi hastalık ve sakatlığa ve hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Ülkemizde eskiden dokuzuncu ayda Avrupa Amerika gibi yerlerde on ikinci ayda uygulanır. Ülkemizde bu hastalık sık görüldüğü için bizde aşı üç ay erken yapılırdı, bu yüzden de koruma düzeyini artırabilmek amacı ile on beşinci ayda tekrarlanırdı. Mart 2006 dan itibaren bizde gelişmiş ülkelerdeki on ikinci ayda ki tek uygulama takvimine geçmiş bulunmaktayız. on ikinci ayda kullanıldığı taktirde on beşinci ay tekrarı gerektirmez. Sağlık bakanlığımız her yıl yaptığı kampanyalarla Kızamık, Çocuk Felcinden sonra, yok edilmeye çalışılan 2. hastalıktır. Salgın şüphesi olan durumlarda bazen ek dozlarda yapılmaktadır. 

Kızamıkçık, yada alman kızamığı, Viral bir enfeksiyon olması, ateş ve deride kızarmalara yol açması bakımından kızamığa benzer. Boyun bölgesinde, kafa arkasında ve kulak önündeki lenf bezleri de şişebilir. Aşıyı olmamış kız çocukları ileride hamile iken hastalanırlar sa özürlü bir çocuğa sahip olabilirler. 
Kabakulak, tükürük bezlerinde şişmeye yol açan bulaşıcı viral bir hastalıktır. Şişme tek taraflı yada iki tarafta ortaya çıkabilir. Kabakulak genellikle ateş ve yemek yerken yada ağzını açtığında ortaya çıkan çene ve yanak ağrısı ile birlikte görülür. En ciddi komplikasyonu erkek çocuklarında testislerin etkilenmesi ile kısırlıktır.

Kızamık Kızamıkçık Kabakulak Aşısı
Bu aşılar bebeğe 12. ayda uygulanır. Bu üç hastalığın da komplikasyonlarını önlemek için dört, altı yaş civarında tekrarının uygulanması gerekmektedir. 
Aşını ciddi bir yan etkisi yoktur. Bazen ateş, çok nadiren de kızamık gibi bir deri deri döküntüsü veya yanaklarda şişme ağrı gibi hafif kabakulak belirtileri olabilir. Ateş olursa da 6 ile 11 gün sonra bile geç görülebilir. Gereğinde ateş düşürücü ilaçlarla müdahale edilebilir. Toplumumuz açısından sevindirici bir şey, bu aşıların 2007 den itibaren bir yaş ve birinci sınıf olmak üzere ulusal aşı programına dahil edilmiştir.
]]>
Kabakulaktan Korunma Yolları https://www.kabakulak.gen.tr/kabakulaktan-korunma-yollari.html Tue, 04 Dec 2018 21:42:30 +0000 Kabakulaktan Korunma Yolları, Kabakulak özetle kabakulak virüsünün meydana getirdiği ciltte çeşitli belirtilerin meydana geldiği bulaşıcı bir hastalıktır. Verdiği huzursuzluk sebebiyle bir veya  birden bir sürü organı e Kabakulaktan Korunma Yolları, Kabakulak özetle kabakulak virüsünün meydana getirdiği ciltte çeşitli belirtilerin meydana geldiği bulaşıcı bir hastalıktır. Verdiği huzursuzluk sebebiyle bir veya  birden bir sürü organı etkileyebilen, hasta olanlarda büyük rahatsızlığa ne sebeple, kişiden kişiye çeşitli bulgu ve bulgular gösterebilen tedavi edilebilen ve çoğunlukla  tam anlamıyla toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır. 5-9 yaş aralarında daha sık görülür. İki gün veya daha uzun sürebilir. Tek veya iki taraflı olarak parotis ve öbür salgı bezleri ile sınırlıdır. Parotislerde ağrılı şişlik olabilir. Eşliğinde ateş, halsizlik,  baş ağrısı, orşit, pankreatit, aseptik menejit, bilhassa yetişkinlerde bu komplikasyonlar görülebilir.  

Kabakulak aşısının geliştirilmesinden ve uygulanmaya  başlanmasından öncesinde bu rahatsızlık, yeryüzünde çocukluk çağı hastalığıydı. Kabakulak rahatsızlığı, tükürük bezlerinin ağrılı bir biçimde şişmesi ve ateş ile belirginleşmektedir. Kabakulak, ergen ve yetişkinlerde görülmesi şeklinde kısırlık veya subfertlite ne sebeple olabilmektedir. Bu rahatsızlık kış ve bahar aylarında sıkça görülmektedir. Kabakulak hastalığının bulaşma yolları şu şekilde olur; Kabakulak hastası meydana gelen bireyin öksürmesi, hapşırması veya başkalarını öpmesi esnasında bu virüsler damlacıklarla birlikte havada uçuşur. Bu ortamda yer alan kişiler de soluk alırken, solunum yöntemiyle bu virüsü kaparlar. Böylelikle rahatsızlık insandan insana bulaşmış olabilir. Bulaşıcılığı  önlemek için, parotis bezi şişliği düzelene kadar en az 10 gün hasta izole edilmelidir. Yapılmış olan MMR aşısıyla bu hastalıktan korunabilirsiniz. Öbür aşılarla birlikte uygulamanın bir zararı yoktur. Aşının zararı yoktur. Yaşamsal tehlikeye ne sebeple olması bir sürü düşük bir ihtimaldir. Kabakulaktan Korunma YollarıÇocuklarda, 1-1.5 yaş aralarında ve 4-5 yaşlarında olmak üzere iki kere uygulanmalıdır. Yüzde 95 oranında koruma sağlar. Hamilelerde uygulanması yasaktır. Üstelik aşı olunduktan daha sonra ilk üç ay gebe kalınmaması gerekir. Kanser, aids benzeri bağışıklık sistemini etkileyen hastalıkları olanlar bu aşıyı yaptırmadan önce doktoruyla görüşmelidir. Aşı bulunmadan önce menenjitin en büyük sebeplerinden biriydi. Son zamanlarda bu aşının yapılmasıyla artık kabakulak silinmeye başlamıştır. Görülme sıklığı,geçmiş dönemlere yönelik bir sürü azalmıştır. 
]]>
Kabakulak Nasıl Geçer https://www.kabakulak.gen.tr/kabakulak-nasil-gecer.html Wed, 05 Dec 2018 16:40:48 +0000 Kabakulak nasıl geçer, Kabakulak, virüslerin tükürük bezlerine enfeksiyon yapmasıyla, kulağın alt tarafının şişmesi ile ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Genelde çocuklarda görülen bu hastalık yetişkinler Kabakulak nasıl geçer, Kabakulak, virüslerin tükürük bezlerine enfeksiyon yapmasıyla, kulağın alt tarafının şişmesi ile ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Genelde çocuklarda görülen bu hastalık yetişkinlerde de görülür. Eskiden daha sıklıkla görülen bu hastalık şimdi ki zamanda aşılanma ile azalmıştır. Kabakulak hastalığı kış aylarında daha çok görülür. Hasta kişilerin hapşırması, öksürmesi, yakınlaşması ile virüs insandan insana bulaşır. Kabakulak bir çok ciddi hastalığa da yol açar. Örneğin yüksek ateşle beyne zarar verir. Böbrek de iltihaplanma olur. Yapılan kabakulak aşısı ile hastalıktan yüzde doksan korunulabilir.

Kabakulak Nasıl Geçer
Belirtileri:
 • Boğazda şiddetli bir ağrı vardır.
 • Kulağın altında şişlikler meydana gelir.
 • Hafif ateş ve baş ağrısı meydana gelir.
 • Hasta halsiz ve yorgun olur.
 • İştah kaybı ile birlikte kusma olur.
Tedavisi:

Antibiyotik tedavisi uygulanmayan bu hastalık, ağrı ve ateş için ağrı kesici ilaçlarla hafifletilebilir. Hasta dinlenmeli ve bol miktarda sıvı tüketmelidir. Kabakulak aşısını zamanında yaptırmamız ve ihmal etmemiz tüm olası sonuçların önüne geçmektedir. Kabakulak aşısının hiç bir yan etkisi yoktur.
Bitkisel tedavilerden en iyi bitki, kuşkonmaz tohumu ile çemen tohumunu hamur şeklinde şiş bölgeye koymaktır. Zencefil her hastalıkta olduğu gibi kabakulak hastalığında da iyi sonuçlar vermiştir. 
]]>
Kabakulak Aşısı Ne Zaman Yapılır https://www.kabakulak.gen.tr/kabakulak-asisi-ne-zaman-yapilir.html Thu, 06 Dec 2018 13:22:58 +0000 Kabakulak aşısı ne zaman yapılır, kabakulak çocukluk döneminde daha yaygın olarak görülen bir virüs hastalığıdır. Bu nedenle çocukların belirlenmiş zamanlarda bu aşıyı olmaları gerekir. Kabakulak hastalığı kendi dış Kabakulak aşısı ne zaman yapılır, kabakulak çocukluk döneminde daha yaygın olarak görülen bir virüs hastalığıdır. Bu nedenle çocukların belirlenmiş zamanlarda bu aşıyı olmaları gerekir. Kabakulak hastalığı kendi dışında ciddi sayılan bazı hastalıklara da neden olduğundan, korunmak amacıyla aşının mutlaka yapılması gerekir. Çünkü hastalık beyni etkilediğinde menenjit gibi ölüme kadar gidebilen önemli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Gözleri etkilerse, görme duyusunda, yumurtalıkları etkilerse kısırlıkta etkili olabilir. Hastalıktan korunmanın en önemli yolu aşılama yapılmasıdır. Aşı sayesinde kabakulak hastalığından % 95 oranında korunulabilir.

Kabakulak aşısı ne zaman yapılmaktadır

Bu aşı çocukluk döneminde kızamıkçık, kızamık ve kabakulak aşısını olarak KKK adıyla birlikte uygulanır. Üç hastalıktan koruyucu olan aşı, çocukluk döneminde yapılarak, hastalıklara karşı ömür boyu süren bir bağışıklık kazanılır. Kabakulak aşı olmamış yetişkinlerde bile etkili olabilir. Üstelik yetişkinlikte  geçirilen hastalık daha ağır koşullarda ilerler, iyileşme de daha yavaş olur. Bu yüzden çocuklarınıza kabakulak aşısı yaptırmayı ihmal etmeyin. Bu aşı çocuklar için aşı takviminde yer alır.

Çocuklara 2 doz halinde tatbik edilen KKK aşısı, ilk olarak 12-15 aylık olduklarında uygulanır. İkinci doz ise, 4-6 yaşlarında tekrarlanır. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak hastalıklarına karşı koruyucu olan bu aşı, hastalıklar için tek olarak ta tatbik edilebilir. Ancak bu durumda aşının 3 defa tekrarlanması gerekir. Bu nedenle uygulamada daha kolay olduğundan, aşıların birlikte yapılması tercih edilir. Ancak alerjik yapısı olanlarda, hastalığı bulunanlarda kabakulak aşısının yapılmaması gerekir.

Kabakulak Aşısı Ne Zaman Yapılır
Kabakulak aşısının yan etkileri nelerdir

Çocuklarda aşıdan sonra hafif ateş ve hafif döküntü olabilir. Bazen boyunda ve yanaklarda bezelerde şişme, ateş yükselmesi nedeniyle havale, alerjik durumlar, geçici hareket kısıtlılığı ve eklem ağrısının olması, geçici sağırlık, kalıcı beyin hasarı gibi etkileri olabilir. Ancak bu yan etkiler nadiren görülür. Kabakulak hastalığın olumsuz etkileri göz önüne alındığında, aşının yapılması daha avantajlıdır. Özellikle erkek çocuklarda kabakulak ağır geçirildiğinde, kısırlık gibi önemli bir etki yapabilir. Bu yüzden kabakulak aşısı planlandığı zamanlarda mutlaka yapılmalıdır. Bu dönemde çocukların hasta olması halinde, iyileştikten sonraki tarihte aşının yapılması gerekir.
]]>
Kabakulak Kısırlık Yaparmı https://www.kabakulak.gen.tr/kabakulak-kisirlik-yaparmi.html Thu, 06 Dec 2018 23:19:10 +0000 Kabakulak kısırlık yapar mı, kabakulak paramyxovirus adı verilen virüsün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Boyunda iki yanda kulak memesinin alt kısmındaki parotis bezinde başlayan ağrılı şişlikle ortaya çıkan bir h Kabakulak kısırlık yapar mı, kabakulak paramyxovirus adı verilen virüsün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Boyunda iki yanda kulak memesinin alt kısmındaki parotis bezinde başlayan ağrılı şişlikle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu virüsü almış olan kişilerin konuşması, öksürüp aksırması durumunda tükürük damlacıklarıyla ya da tükürüğün bulaştığı eşya ile hastalık kolayca sağlıklı kişilere bulaşır. Ağızdan ya da burundan alınan virüs kısa sürede kan yoluyla vücudun tamamında yayılıyor. Bu hastalıkla ilgili en fazla merak edilen konu, kabakulak kısırlık yapar mı sorunudur. Özellikle çocukluk döneminde yaygın olduğundan, aileler bu konuda biraz tereddüt yaşarlar.

Kabakulak hastalığının bulaşıcı olduğu dönem tükürük bezinin şişmesinden önceki 1-2 günde başlar, şişmeden sonraki 5. güne kadar devam eder. İlk kulak altındaki tükürük bezinde şişlik oluşur. Buradan çene kemiğinin arkasına ve kulak arkasındaki boşluğa, oradan da öne arkaya yayılarak elmacık kemiğine kadar ilerler. Şişlik 3-7 gün arası devam eder. En fazla etkili olduğu dönem 3. gündür. Bu sürede kulak memesinin uç kısmını yukarı doğru iter. Şişmiş alanlarda ağrı meydana gelir, bazen de hafif ateş görülebilir. Yetişkinlerdeki kabakulak hastalığında daha şişkinlik olmadan bu bölgede ağrı, ateş, halsizlik ve bulantı gibi belirtiler oluşabilir. Bazı kişilerde ise, herhangi bir belirti vermeden ortaya çıkabilir.

Kabakulak Kısırlık Yaparmı
Kabakulak bir virüs hastalığı olduğundan, ilaçla tedavisi maalesef yoktur. Hastaların bu dönemde özel bir tedavisi bulunmaz. Yatak istirahati yapılması, bol sıvı alınması, ekşi gıdaları tüketmemesi tavsiye edilir. Ağrı ve ateş etkilerinin giderilmesi içinde, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaç kullanılabilir.

Kabakulak kısırlık yapar mı

Hastalarda görülen klasik belirtiler dışında, kusma, baş ağrısı, ateşin çok yükselmesi, ağrı, testislerde şişme, karın ağrısı, kızarıklık gibi yakınmalar olursa mutlaka doktora gidilmelidir. Kabakulak belirgin olduğunda, virüs tükürükle çıkabileceğinden hastanın sağlıklı kişilerden ayrı tutulması gerekir. Bu hastalıktan aşıyla % 95-96 oranında korunulabilir. Hastalığı geçiren kişilerde kalıcı bir bağışıklık kazanır.

Kabakulak hastalığının kısırlık yapma konusundaki etkisi oldukça nadir olsa da vardır. Komplikasyon olarak tek taraflıdan ziyade çift taraflı orşit gelişimi oluşan hastalarda kısırlık gelişebilir. Fakat bu olasılık bile oldukça düşüktür. Bu yüzden hastaların kabakulak geçirdiği dönemde doktor kontrolünde olması tavsiye edilir. Olası bir komplikasyon halinde gecikilmeden müdahale edilmelidir. Özellikle yüksek ateşi olan hastalarda bunun ilaçla düşürülmesi gerekir. Erkek çocuklarda enfeksiyon yumurtalıklara kadar inerse, bu kısırlık riski oluşturabilir. Bu nedenle hastaların yakından takip edilmesi uygundur.
]]>
Kabakulak Bulaşıcı Mıdır https://www.kabakulak.gen.tr/kabakulak-bulasici-midir.html Fri, 07 Dec 2018 00:24:29 +0000 Kabakulak Bulaşıcı mıdır, Evet kabakulak bulaşıcıdır. Çocuklarda görülen ve herkesin çocukları için çok dikkat etmesi gereken hastalıkların başında gelmektedir. Bu konuyla ilgili bilgi sahibi olmak için tabi ki il Kabakulak Bulaşıcı mıdır, Evet kabakulak bulaşıcıdırÇocuklarda görülen ve herkesin çocukları için çok dikkat etmesi gereken hastalıkların başında gelmektedir. Bu konuyla ilgili bilgi sahibi olmak için tabi ki ilk önce kabakulak hastalığı hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmamız gerekiyor. Kabakulak hakkında mutlaka bilmemiz gerekenler; Sadece insanda bulunan paramiksovirüs grubundan bir virüsün tükürük bezlerine yerleşmesiyle oluşan bulaşıcı çocukluk çağı hastalığına Kabakulak denir. Tükürük bezlerinin şişmesi sonucu geriye, yukarıya doğru itilen kulak, kaba bir görünüm kazanır. Yüzün tek veya her iki tarafındaki tükürük bezi şişer, bu süreç ağrılı ve hassastır. Amilaz enzimi tükürük bezlerinden salgılandığından dolayı kabakulak gibi tükürük bezlerini etkileyen hastalıklarda, kan ve idrardaki miktarı yükselir. İşte bu durum hekimlere teşhis koymaları için yardımcı olur. Hastalık hastanın tükürüğüyle kolayca çevreye yayılır. Çok az görülmekle birlikte menenjit ve erkek çocukta testis iltihabına yol açabilir. Fakat testis tutulumu kısırlığa yol açmaz. Günümüzde çocukların çoğu kabakulağa yol açan virüse karşı aşılı olduğu için hastalığın görülme oranı eskiye göre hızla azalmaktadır.

Kabakulak Sebebi Nedir Kabakulak virüsüdür, bu  virüs genel olarak parotis ve diğer tükürük bezlerinde ağrılı şişmelere neden olur. Bu hastalık her mevsim görülebilir.

Kabakulak Kimlerde  Hangi Yaşlarda Görülür Tüm dünyada yaygın bir hastalıktır. Kabakulak çocukluk zamanı hasta­lığıdır ve belirtilerin yüzde 95′i 15 yaş altındaki çocuklarda görülür. 20 yaş ve üzerindeki erişkinlerin yüzde 80-90′ı kabakulağa karşı bağışıktır. Bunların yüzde 30′u hastalığı farkında olmadan atlatmıştır.

Kuluçka Süresi Ne Kadardır 14-18 gündür. Fakat kuluçka süresi bazı durumlarda 12 -25 günde olabilir.

Bulaşma Yolu  Kabakulak virüsü kişiden kişiye hava yoluyla bulaşır. Kızamık veya suçiçeğinden daha az bulaşıcı bir hastalıktır. 

Aşısı vardır, bu aşı, 1967 yılında ruhsat almış olan canlı, zayıflatılmış bir viral aşıdır. Genellikle sadece bir enjeksiyon içinde kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşıları birlikte uygulanabilir.Kızamıkçık aşısı çocuklara iki doz uygulanır. Birinci doz çocuk  daha 12-15 aylıkken, ikinci doz ise 4-6 yaş arasında iken, çocuk yuvasına veya ilkokula başlanmadan önce yapılır. Fakat 11-12 yaşına kadar ikinci doz kızamıkçık yapılmayan çocuklara bu evrede yapılmalıdır.

Kabakulak Bulaşıcı Mıdır

Kabakulak Belirtileri Nelerdir Yüksek ateş,  halsizlik, baş ağrısı, iştahsızlık ilk belirtileridir. 24 saat içinde, çiğneme sırasında kulak memesi altında ağrı hissedilir. Ardından tükürük bezleri şişer. Bu durum 7 gün devam eder. Kabakulağın en çok bilinen belirtisi kulakların hemen altındaki tükürük bezlerinin  şişmesidir. Şişlik kabakulak virüsünü alan çocukların %30-40’ında görülür. Kabakulak virüsünü kapan kişilerin %20’ye yakını hiçbir hastalık belirtisi göstermezler ve diğer bir %40-50’lik kısmı sadece spesifik olmayan ya da  solunum yolu belirtileri ile hastalığı atlatırlar. Ateş 1-6 günde düşer, şişkinlik ise 6-10 gün içinde geriler. Dil altındaki tükürük bezleri az sıklıkla tutulur. Kız çocuklarında yumurtalık iltihabı, erkek çocuklarında erbezi ve yumurtaları  ergenlik döneminden önceleri nadiren olurken ergenlikten sonra erkeklerde üçte bir, kızlarda yirmide bir oranında gelişir. Erkeklerde genellikle tek taraflı yumurta tutulur, çok büyür, yumurta ağrılıdır ayrıca alt karın bölgesinde ağrı olur. Yakınmalar 5 günde gerileyebilir kimi zaman haftalarca da sürebilir. Beyin zarı ve beyin dokusu iltihabı  Kabakulak virüsu, aşısız toplumlarda en sık beyin zarı iltihabına neden olan etkendir. Beyin zarı iltihabı  tükürük bezleri şişmeden önce, şişlik sırasında ya da şişlik kaybolduktan sonra ortaya çıkabilir.

]]>
Kabakulak Aşısı https://www.kabakulak.gen.tr/kabakulak-asisi.html Fri, 07 Dec 2018 17:25:30 +0000 Kabakulak Aşısı, Kabakulak aşısı, genel olarak günümüzde yapılması devlet tarafından karşılanmakta ve devlet kontrolü altında yapılması zorunlu olunan aşı türüdür. Genel olarak kabakulak aşısı yaptırılırken aynı Kabakulak Aşısı, Kabakulak aşısı, genel olarak günümüzde yapılması devlet tarafından karşılanmakta ve devlet kontrolü altında yapılması zorunlu olunan aşı türüdür. Genel olarak kabakulak aşısı yaptırılırken aynı zamanda kabakulak gibi bazı ciddi rahatsızlıkların önlemi alınmak amacıyla üç çeşit aşı aynı anda vurulurak ileri süreçlerde ciddi problemlere maruz kalmamak amacıyla önlemleri alınmaktadır. Kabakulak, kızamık ve kızamıkçık olmak üzere üç farklı aşı tek seferde tek doz olarak yapılmaktadır. Kabakulak aşısı ile birlikte diğer hastalıkların da önlem alınması amacıyla üçünün birden vurulması ve tek seferde uygulanması büyük avantaj sağlamaktadır. Şöyle ki belirtmiş olduğumuz rahatsızlıkların önlemi alınmadığı takdirde her bir rahatsızlık ileri yaşlarda oldukça ciddi problemlere neden olmaktadır. Bu problemeler arasında felç kalma kısır kalma ve hatta ölümlere kadar ilerleyebilmektedir. Hayatı önem taşıyan kabakulak aşısı ile birlikte yapılan aşılar oldukça önem arz etmektedir. Kabakulak aşısı 2007 yılında yaptırılması zorunlu olması belirtilerek her çocuğun 12. ayını tamamlaması ile yani bir yaşına girdiği zaman mutlaka yaptırılması gerektiği ve hatta ileri yaşlarda daha çok önlem alınması amacıyla ilk okul çağında 1. sınıfta yaptırılması zorunlu olarak gerçekleştirilmektedir. 2007 yılı ile birlikte sağlık bakanlığı tarafından gerçekleştirilen aşının çok önemli olmasından kaynaklı olmasından dolayı tekrarlama riskini ortadan kaldırmak ve tam anlamıyla koruması sağlanması amacıyla diğer aşı ileri bir tarihe atılmaktadır. 2007 öncesinde ise gerçekleştirilen aşı programı ise bebeğin ilk 9. ayında ve diğer aşısı ise 15. ay sonra gerçekleştirilmektedir. 

Kabakulak Aşısı
Kabakulak Aşısı Önemi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar; Kabakulak aşısı önemi ve sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar, genel olarak önemi hakkında kısaca bilgi verecek olursak, kabakulak aşısı ile birlikte aynı zamanda kızamık ve kızamıkçık ile birlikte vurulduğundan belirtmiş olduğumuz hastalıklar bulaşıcı olması ile birlikte aynı zamanda çok ciddi rahatsızlıklar vererek ileri düzeyde hastalıklar geçildiğinde felçlik gibi rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Kabakulak geçirilmesi sırasında ise diğer hastalıklarda vücutta benekler halinde çıkan yaraların aksine kabakulakta ağızda ve dillerde yaralar meydana gelmekle birlikte yüksek ateşlenmeler meydana gelmektedir. Nitekim bu yüksek ateşin sınırı olmamakla birlikte çok yüksek ateşlenmelere bağlı olarak felçliklere ve hatta ölümlere neden olunmaktadır. Özellikle erkeklerde kabakulak geçirildiği sırada gerçekleşen ateşlenmelere ve diğer rahatsızlıklara bağlı olarak testeronlarda (yumurtalar) ciddi kalıcı rahatsızlık bırakarak kısırlığa yol açmaktadır. Bundan dolayı, yapılması mutlaka şart olan aşıdır. Kabakulak aşısı sonrası dikkat edilmesi gereken hususları maddeler halinde açıklayacak olursak;
 • Kabakulak aşısı sonrası vermiş olduğu yan etkiler genel olarak kişiden kişiye değiştiği gibi bir çok kişi bu aşılardan pek fazla etkilenmemektedir. Ve hiçbir yan etkisini görmeden geçirmektedirler. Fakat çok fazla rastlanmasa da yüksek ateşlenmeler ve kızamıkçık gibi hastalıklarda olduğu gibi deri dökülmesi ve kırmızımsı lekelenmeler meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda yüksek baş ve eklem bölgeleri ağrılarıda meydana gelebilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken bu belirtiler 6 ile 10 gün arasında kendiliğinden geçmemesi durumunda derhal en yakın hastaneye başvurmanız gerekmektedir.
 • Kabakulak aşısı sonrası bir diğer dikkat etmeniz gereken husus daha önce belirtiğimiz gibi iki farklı zamanda vurulmaktadır. Çocuğunuz ilk yaşına girer girmez mutlaka yaptırmalısınız. Diğer aşı ise okula başladığı zaman birinci sınıfta yapılmaktadır. Bundna dolayı diğer aşı vurulma zamanı 4 ile 6 yaş aralarında mutlaka yapılmalıdır. Çocuğunuz okula gitmeme gibi durumu olsa dahi bu yaş aralarında mutlaka yaptırmalı ve ihmal etmemelisiniz. Kabakulak Tedavisi https://www.kabakulak.gen.tr/kabakulak-tedavisi.html Sat, 08 Dec 2018 12:58:22 +0000 Kabakulak Tedavisi, Kabakulak tükürük bezlerinde gelişmekte olan enfeksiyonlara bağlı olarak bu bezlerin şişmesiyle meydana gelen bir hastalık türü olmaktadır. Genellikle kulağın alt tarafında geliştiğimden dolayı adı da bu Kabakulak Tedavisi, Kabakulak tükürük bezlerinde gelişmekte olan enfeksiyonlara bağlı olarak bu bezlerin şişmesiyle meydana gelen bir hastalık türü olmaktadır. Genellikle kulağın alt tarafında geliştiğimden dolayı adı da buradan gelmektedir. Hemen hemen neredeyse bütün çoxuklarda görülür ve çocukluk döneminin hastalığı olmaktadır. Çocukluk yaşı derken yaş aralığı 2-6 yaş arasında görülmektedir. Fakat bu rahatsızlık çocukluk döneminde geçirilmediği zaman yetişkin dönemde de görülebilir ve yetişkin zamanda geçirilen hastalık daha zor geçirilmektedir. Her bir kişi bütün yaşamı boyunca sadece bir kere geçirebilir. Bu hastalık viral bir enfeksiyon olmaktadır. Kabakulak genellikle kış sonu ve bahar aylarında daha çok görülmektedir. Birde kabakulak bulaşıcı bir hastalık türü olmaktadır. Kabakulak hastalığının bulasması en yüksek olduğu zaman ise bezlerin şişmesinden 24 saat sonrasından üç güne kadar olan süredir. Direk temas, tükürük damlacıkları yolu ve hastanın tükürüğü bulaşmış olan eşyalar yolu ile bulaşmaktadır.

  Kabakulak tedavisinin evde yapıldığı da bilinmektedir. En etkili tedavi yatak istirahati olmaktadır. Özellikle kabakulak geçiren bir hastaya beslenmesinde kolay çiğnenebilen ve ekşi olmayan gıdalar yedirilir ve içirilir. Gerektiği zaman yine doktorun önerdiği ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilmektedir. Ancak gerekmedikçe ilaç tüketilmemelidir. Çünkü başta antibiyotikler olmak üzere birçok ilaç bilinçsizce kullanılmaktadır. Bundan dolayı birçok antibiyotiğe direnç gelişmiştir ve bu antibiyotikler etkisini yitirmiş duruma gelmiş olmaktadır. Antibiyotiklerin bakterilere etkili olduğunu, kabakulak ise virüs kaynaklı olduğu için hiçbir etkisinin olmayacağı için kullanılmaması gerektiğini henüz kimse bilmemektedir. Ancak kabakulak tedavisi günümüzde aşılanma ile kabakulaktan etkin bir şekilde korunma sağlanmış olmaktadır. Kabakulak TedavisiGenellikle bir yaşından itibaren bütün çocuklara aşılanma yapılmaktadır. Ayrıca ilköğretim birinci ve sekizinci sınıflarda ek aşılanma yapılır. Birde tedavi için  bizler yapmamız gereken sorumluluklar bulunmaktadır. Damlacık yolu dışında hasta kişinin  eşyalarının kullanılmasından kaçınılmalıdır. Kulaktaki oluşan şişlik üzerine sıcak kompres uygulanması hastayı rahatlatmaya yaramaktadır. Ağız hijyenine oldukça dikkat edilmelidir ve yemekten ekşi, turşu, limon ve sirke çıkarılmalıdır. Hasta ayrı odada izole edilmeli, yatak istirahati mutlaka yaptırılmalıdır.

   Fakat her müdehaleye karşı şiddetli baş ağrısı, yüksek ateş, ısrarlı kusmalar, uyku hali, dalgınlık, testislerde ağrı devam ediliyorsa acilen doktora başvurmalıdır. Ayrıca kabakulak tedavisi için bol miktarda sıvı tüketilmelidir, çorba tüketilmelidir, meyve bol miktarda tüketilmelidir. Birde tüm bunların yanı sıra kabakulak geçirilmesiyle eğer mutlaka aşısı yapılmalıdır.
  ]]>
  Kabakulak Virüsü https://www.kabakulak.gen.tr/kabakulak-virusu.html Sun, 09 Dec 2018 07:13:48 +0000 Kabakulak Virüsü, Kabakulak bulaşıcı bir hastalıktır. Kış sonunda ya da ilkbaharda salgınlar halinde çıkar. En çok 6-11 yaşlarındaki çocuklarda görülür. En çok tükürük bezlerine, özellikle de boynun iki yanında b Kabakulak Virüsü, Kabakulak bulaşıcı bir hastalıktır. Kış sonunda ya da ilkbaharda salgınlar halinde çıkar. En çok 6-11 yaşlarındaki çocuklarda görülür. En çok tükürük bezlerine, özellikle de boynun iki yanında beze şeklinde yerleşir. Kabakulak virüse bağlı bir hastalıktır. Kabakulak virüsüne bağlı bu rahatsızlığın en belirgin özelliği tükürük bezlerinin çok fazla şişmesidir. Bu durum da hastalığa yakalanan kişide ağrıya neden olur. Enfeksiyonun yayıldığı tükürük bezlerinin tamamı kanla dolar. Doku ölümleri olur. Hastalık atlatıldıktan sonra, hücreler kendilerini yeniler ve tükürük bezleri normale döner. Kabakulak virüsü insan kaynaklıdır ve hastalık çok çabuk bulaşır. Kabakulak tanısı şişliğin ortaya çıkmasıyla konur. Bu nedenle bu şişkinlik ortaya çıkana kadar hastalık başkalarına geçebilir. 

Bulaşma süresi, hastalığın başlamasından bir hafta öncesinden şişliğin kaybolmasına kadar geçen süredir. Konuşma, öksürük ve hapşırmayala çıkan tükürükler ve hastanın tükürüğünün bulaştığı nesneler virüsün yayılmasını sağlar. Kabakulak virüsü, vücuda ağız, burun ve göz yoluyla girip kan aracılığıyla yayılır. En çok çocuklarda görülmesine rağmen daha çok erkeklerde 20 yaşlarında ortaya çıkabilir. Genel olarak hastalığa yakalanan kişide; kırgınlık, hafif ateş, isteksizlik, bulantıyla başlar. İlk belirgin belirti tükürük bezlerinin ağrılı şişmesiyle ortaya çıkar.Kabakulak Virüsü Çiğneme güçleşir. Hastalık 11-13 gün içinde şişlik hafifleyerek ortadan kalkar. Hastanın genel durumu iyileşir. İlk zamanlarda yaşadığı kulak ve baş ağrıları geçer. Bazen kabakulağın başlangıç döneminde ateş çok yükselir, baş dönmesi ve baş ağrısı görülür. Hastalığın tedavisi genelde ağrıyı, ateşi ve genel kırıklığı hafifletmeye yöneliktir. Ateş düştüğü sürece sıcak ve iyi havalanan bir odada dinlenmek gerekir. Sıvı gıdalar alınarak çiğneme hareketleri önlenir. Günümüzde aşı yapılarak korunmak mümkündür. Kabakulak genellikle bağışıklık kazandırır bu nedenle kabakulak geçiren bir kişinin tekrar bu rahatsızlığa yakalanması çok nadir görülür. 
]]>
Kabakulak Nedir https://www.kabakulak.gen.tr/kabakulak-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 07:33:59 +0000 Kabakulak nedir, virüslerin tükürük bezlerinde oluşturduğu enfeksiyonun ilerlemesiyle oluşan bir hastalıktır. Bu rahatsızlıkta kulağın arka kısmında şişkinlik oluşur. Genelde çocukluk çağında görülen bu hastalık, Kabakulak nedir, virüslerin tükürük bezlerinde oluşturduğu enfeksiyonun ilerlemesiyle oluşan bir hastalıktır. Bu rahatsızlıkta kulağın arka kısmında şişkinlik oluşur. Genelde çocukluk çağında görülen bu hastalık, çocukluğunda geçirmeyen yetişkinlerde de görülebilmektedir. Kabakulak bahar ve kış aylarda daha sık görülür. Öksürme, hapşırma ve başka kişilerin öpmesiyle virüsler damlacıklarla birlikte havada uçuşur. Bu da kişilere nefes yoluyla virüsün geçmesine neden olur. Hastalığın şikayetleri virüs alındıktan sonra 3. haftada görülür. Kişi bu hastalığı geçirdikten sonra vücut bağışıklık kazanır ve bir daha hastalık tekrarlamaz. 

Kabakulak Hastalığının Belirtileri Nelerdir
 • Çenenin alt arka tarafında şişlik meydana gelir. Bu şişlik önce bir tarafta sonra da diğer tarafta oluşur,
 • Boğazda ağrı ve tükürük bezlerinde sızı,
 • Ağzın açılıp kapatılmasında zorluk çekme,
 • Yemek yerken ağrının oluşması,
 • Hafif ateşle birlikte baş ağrısı,
 • Halsizlik ve yorgun olma hali,
 • Yumurtalıklarda iltihaplanma,
 • Karın ve kasık ağrısı,
 • İştahsızlık,
 • Başta şişlik oluşan yere doğru eğiklik oluşması,
 • Hastalık şiddetlendiği takdirde boyunda tutulma,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Nadiren bazı hastalarda belirtiler oluşmayabilir.
Kabakulak Hangi Hastalıklara Neden Olabilir

Hastalığa neden olan mikrop kana girerek yayılır ve organlara ulaşmaya başlar. Yerleştiği organda iltihaplanmaya neden olan bu mikroplar beyin zarına ulaştığı takdirde menenjite neden olabilir. Bu durumda şiddetli baş ağrısıyla birlikte kusma görülür. Ensede sertlik şikayetlere eklenir. Hastada bu belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora muayene edilmelidir. 
Kabakulak Nedir
Mikrop beyin haricinde başka bölgelerde de iltihaba neden olur. Pankreas, böbrek ve sinirlerde görülen iltihaplarla birlikte kadın ve erkek yumurtalarına inen iltihap kısırlıkla sonuçlanabilir. Hastalığın şiddetlenmesi sonucunda sağırlık, gebeliğin erken döneminde düşüklere neden olabilir. Ayrıca gözyaşı bezleri şiştiği takdirde görme bozuklukları görülebilir. Fakat bu duruma nadir rastlanır.

Kabakulak Tanısı Nasıl Konulur

Tanının konması zor değildir. Doktorun yaptığı fiziki muayenede tanı konur. Kabakulak tanısı için genelde kan testine gerek yoktur. Fakat tahlil yapılırsa kandaki antikor seviyesi incelenir. Antikorların fazla olması tanı bulgusudur. 

Kabakulak Tedavisi Nasıl Yapılır

Virüslerin neden olduğu kabakulak tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Ateş düşürücü ve ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Hasta dinlenmeli ve bol sıvı alması sağlanmalıdır. Genelde bu basit tedavi şekli yeterli olmaktadır. Fakat kusma, dalgınlık ve bağırsak problemleri yaşandığında mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Kabakulak aşısı koruyucu hizmet olarak görüldüğünden mutlaka yaptırılmalıdır. 
Hasta mutlaka iki hafta boyunca diğer kişilerden uzak tutulmalı ve hastalığın başlangıç evresinde gammaglobulin yapılmalıdır. Şişmiş tükrük bezlerinin rahatlatılması için sıcak tatbikler uygulanabilir. Bu dönemde hasta katı gıdalar alamadığından sıvı gıdalarla beslenmelidir.

Kabakulaktan Korunma Yolları Nelerdir

Bu hastalıktan korunmak için MMR aşısı yaptırılmalıdır. Aşının diğer aşılarla yaptırılması ya da tek başına uygulanmasında herhangi bir zarar yoktur. Çocuklarda 1-1.5 yaş ile 4-5 yaşlar arasında iki kere uygulanmalıdır. Bu aşı hastalığa karşı kişiyi yüzde 95 oranında korumaktadır. Aşı hamilelere uygulanamaz. Ayrıca aşı olunduğu tarihten itibaren 3 ay içinde hamilelik yasaktır. Bu aşı bulunmadan önce hastalık menenjitin en önde sebeplerinden biriyken artık geçmiş yıllara göre hastalığın görülme sıklığı çok azdır. 
]]>
Çocuklarda Kabakulak https://www.kabakulak.gen.tr/cocuklarda-kabakulak.html Mon, 10 Dec 2018 02:09:37 +0000 Çocuklarda kabakulak, hastalığı, aslında eski zamanlarda çok yaygın bir şekilde görülen bir hastalıktır. Bu hastalık zaten en çok çocuklarda görülen ve yetişkinlerde çok rastlanmayan bir durumdur. İnsanlarda yani çocuklard Çocuklarda kabakulak, hastalığı, aslında eski zamanlarda çok yaygın bir şekilde görülen bir hastalıktır. Bu hastalık zaten en çok çocuklarda görülen ve yetişkinlerde çok rastlanmayan bir durumdur. İnsanlarda yani çocuklarda sık karşılaşılan bu problem günümüzde çok daha az görülmektedir. Bu hastalık meydana geldiğinde insanlarda çok büyük problemlere neden olarak hem çocukları hem de ailelerini oldukça telaşlandıran ateşli bir hastalıktır. Bu durumun çocuklarda görülmesi ise hastalığın belirtilerinin artmasına ve çok daha büyük sorun olmasına neden olmaktadır. Çocuklarda kabakulak hastalığının günümüzde çok daha az görülmesinin en büyük nedeni tabi ki gelişmiş tıptır. Bu hastalık aslında bazı korunma yöntemleri ile çok kolay bir şekilde korunacağınız bir hastalıktır. Özellikle bu hastalıktan korunmak amacı ile üretilmiş aşıları belli zamanlarda çocuklara yaptırarak çok uzun süreler boyunca çocuklarınızı kabakulak hastalığından koruyabilirsiniz. Fakat önemli olan bu aşıların yaptırılmasıdır. Günümüzde kabakulak hastalığı sorunu her ne kadar görülse bile birçok aile bu aşıları yaptırmamaktadır. Bu nedenle sizlerde çocuklarınıza gerekli olan aşıları yaptırarak bu gibi basit önlemleri alarak çok büyük sorunların ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Kabakulak hastalığında bulunan virüsler direk olarak kişilere tükürük, hava yolu ile ya da temas ile geçebilen virüsler olduğu için bu hastalığın bulaşma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle çocuğunuz için en iyi korunma yöntemlerini uygulayın.

Belirtileri:
Kabakulak hastalığı oldukça belirgin bir şekilde belirtiler göstermektedir. Bu hastalığın belirtisi kimi zaman önemsenmeyecek kadar küçük, kimi zamansa oldukça telaşlandıracak kadar büyüktür. Kabakulak hastalığının en büyük belirtisi tabi ki yüksek ateştir. Bilindiği gibi çocuklarda görülen yüksek ateş problemler oldukça tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle kabakulak hastalığında da çocuklarda oldukça yüksek oranda ateş görülür. Aslında bu durumda yapılabilecek en doğru şey hiç zaman kaybetmeden doktora başvurmaktır. Bu gibi durumlar müdahale edilmediğinde çocuklarda havale riski artmaktadır
Çocuklarda kabakulak sorunu görüldüğü zaman aslında bu hastalığın olduğunu anlamak için çene etrafında görülen şişliklere bakılabilir. Doktorlar bu şişlikleri daha ilk gördükleri anda çocukta kabakulak hastalığının olduğunu anlarlar. Bu gibi durumlarda çene ve etrafındaki şişlikler tükürük bezlerinin de hassaslaşmasına neden olabilmektedir. Estetik olarak ta oldukça sorunlara neden olan kabakulak hastalığı, bu belirti ile karşınıza çıkabilir.
Bu durumun yanı sıra bir diğer belirti ise aslında çocuklarda kabakulak hastalığının adını aldığı belirtidir. kabakulak hastalığında çocukların kulaklarının çeperi dışa doğru şekil değiştirir. Tabi ki bu durumun nedeni bu hastalık olduğu için bu sorun tamamen geçici bir durumdur. 

Çocuklarda Kabakulak
Çocuklarda kabakulak sorunu görüldüğünde bu gibi durumlar bazen çok riskli hastalıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Özellikle beyin zarı ve beyin dokusu iltihabı başta olmak üzere birçok hastalığı beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle çocuklarda görülen kabakulak sorunu kesinlikle dikkat edilmesi gereken ve acile bir uzman doktor kontrolünden geçmesi gereken bir durumdur. Aksi durumlarda testis iltihabı, pankreas iltihabı ve beyin iltihabı gibi olumsuzluklar sizleri çok zor durumlara sokabilir. Bu durumun yanı sırra birçok insan kabakulak hastalığının tedavisini merak etmektedir. Bu hastalığın tedavisi tabi ki herhangi bir ameliyat ile yapılmamaktadır. Yapılan ilaç tedavileri ve aşı tedavileri ile bu gibi sorunlar çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Bunun yanı sıra hastanın diğer insanlara hastalığını bulaştırmaması için kabakulak sorunu olan çocuğun ayrı bir oda da tutulması şarttır. 
]]>
Kabakulak Hastalığı https://www.kabakulak.gen.tr/kabakulak-hastaligi.html Mon, 10 Dec 2018 09:24:25 +0000 Kabakulak hastalığı, virüs kaynaklı tükürük bezlerinin ve sinir sisteminin etkilendiği, genellikle çocukluk döneminde etkili olan bir hastalıktır. Epidemik paratit olarak tanımlanan bu rahatsızlık, günümüzde aşı sayesinde Kabakulak hastalığı, virüs kaynaklı tükürük bezlerinin ve sinir sisteminin etkilendiği, genellikle çocukluk döneminde etkili olan bir hastalıktır. Epidemik paratit olarak tanımlanan bu rahatsızlık, günümüzde aşı sayesinde kontrol altına alınmıştır. Ancak az gelişmiş olan ülkelerde etkinliği hala devam etmektedir. Çocukluk döneminde etkili olan kabakulak, önceden bunu geçirmeyen yetişkinleri de etkileyebilir. Oldukça bulaşıcı olan hastalığın tipik belirtisi kulak altındaki şişkinliktir. Kış aylarında ve baharda daha fazla görülür. Genellikle öksürük ve hapşırma ile bulaşır. Bulaştıktan sonra 3 hafta süreyle herhangi bir belirti olmaz. Eğer kabakulak hastalığı geçirdiyseniz, buna yaşam boyu devam eden bir bağışıklığınız olur.

Kabakulak hastalığı hangi belirtileri verir
 • İlk olarak çenenin arkasında bir şişlik meydana gelir. Bu tek tarafta başlar, sonradan diğer tarafta şişer.
 • Hastanın boğazında ve tükürük bezlerinde ağrı oluşur
 • Ağız hareket ettirildiğinde ağrı hissi olur, baş ağısı ve hafif ateş buna eşlik eder. Ayrıca hasta kendini halsiz hisseder.
 • Eğer hastalık yumurtalıklara kadar inerse, iltihaplanma yüzünden karın ağrısı çekilir.
 • Genel olarak hastada iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma görülür.
 • Hastalığın şiddetine göre boyunda tutulma oluşabilir.
 • Nadiren bazı hastalarda bu belirtiler oluşmadan kabakulak hastalığı meydana gelebilir. Hasta fark etmeden hastalığı geçirebilir.
Kabakulak hastalığının tanısı

Yukarıda sayılan belirtilerin oluşması ve hastanın fiziki olarak muayene edilmesinden sonra kabakulak hastalığı tanısı konulabilir. Özellikle yaşanan çevrede kabakulak hastalığının  görülmesi tanı konulmasını kolaylaştırır. Dışarıdan bakıldığında tükürük bezlerinde şişlik olması bile, kabakulağı düşündürmelidir. Yapılacak kan testinde antikor seviyesi yüksek çıkıyorsa, kabakulak kesin olarak teşhis edilir.

Kabakulak Hastalığı
Kabakulak hastalığının riskleri nelerdir

Kana giren virüsler vücuttaki diğer organları da etkiler. İlk olarak organlarda iltihaplanma meydan gelebilir. Bu etkiden beyin etkilenirse, menenjit hastalığı oluşabilir. Kusma ve şiddetli bağ ağrısına neden olan hastalıkta ense sertliği meydana gelir. Buna acilen müdahale edilmelidir. Bunun gibi pankreas, böbrekler, sinirler etkilenirse, vücut düzeni bozulur, organlar vazifelerini yapamaz hale gelebilir. Eğer yumurtalıklar etkilenirse, kişilerde kısırlık sorunu ortaya çıkar. Gebeliğin ilk zamanlarında kabakulak geçirmek düşüklere yol açabilir. Gözyaşı bezleri iltihaplanırsa, hastanın görme sorunu meydana gelir. Yani virüslerin etkilediği organlarda ciddi sorunlar oluşabilir.

Kabakulak hastalığı tedavisi

Bu hastalığın özel bir tedavisi yoktur. Ancak hastaların evde dinlenmesi önemlidir. Belirtiler 1-2 hafta içinde ilaçlarla azaltılır, hastanın sulu beslenmesi, C vitamini alması, sıvı alımının arttırılması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi hastalığın rahat geçmesine neden olur. Bu dönemde bulaşıcılık devam ettiğinden, hastanın sağlıklı kişilerden ayrılması önemlidir.

Kabakulak hastalığından korunma nasıl sağlanır

Kişilerin çocukken 1-1,5 yaşlarında ve 4-5 yaşlarında tekrarlanan MMR aşısı yapılması, kabakulak hastalığından % 95 seviyesinde korunma sağlar. Eğer çocukluk döneminde aşı olunmazsa, kesinlikle gebelik döneminde MMR aşısı olunmamalıdır. Kabakulak hastalığı menenjit hastalığının en önemli sebepleri arasında gösterildiğinden, zamanında aşının yapılması çok önemlidir. Yetişkinlik döneminde bu hastalığın geçirilmesi daha risklidir.
]]>
Yetişkinlerde Kabakulak https://www.kabakulak.gen.tr/yetiskinlerde-kabakulak.html Mon, 10 Dec 2018 16:21:23 +0000 Yetişkinlerde kabakulak, çocuklara göre çok daha az görülen bir hastalıktır. Bilindiği gibi kabakulak hastalığı en çok çocukları etkisi altına alan bir hastalıktır. Aslında bu durumu nedeni tabi ki çocuklardaki bağışık Yetişkinlerde kabakulak, çocuklara göre çok daha az görülen bir hastalıktır. Bilindiği gibi kabakulak hastalığı en çok çocukları etkisi altına alan bir hastalıktır. Aslında bu durumu nedeni tabi ki çocuklardaki bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda hızlı bir şekilde bulaşıcı etkisini göstererek hava yolu ile ya da tükürük ile hemen geçebilmektedir. Bu durumda yaklaşık olarak 2 ile dört gün arasında virüs etkilerini göstererek sorun olabilmektedir. Yetişkinlerde görülen kabakulak hastalığı çocuklara göre çok daha hızlı bir şekilde iyileşmektedir. Bu durumun nedeni ise tabi ki yine bağışıklık sistemi ile alakalıdır. Bu hastalığa neden olan virüsün adı "paramyxovirus" virüsüdür. Son derece bulaşıcı bir hastalık olan kabakulak hastalığı genç yaşlı, çocuk büyük demeden herkese çok hızlı bir şekilde bulaşabilir. Bu hastalığın yetişkinlerde bulaşması için en küçük temas yeterlidir. Aslında yetişkinlerde ya da çocuklarda görülen bu hastalık çok tehlikeli değildir. Fakat bu hastalıkta en büyük sorun beraberinde oluşma riski çoğalan hastalıklardır. Örneğin erbezi iltihabı, İşitme kaybı, ensefalit, yumurtalık iltihabı ve testis iltihabı gibi hastalıklardır. Bu hastalıkla özellikle yetişkinlerde görülen ve çok büyük sorunlara neden olabilecek bir hastalıktır. Yetişkinlerde kabakulak sorunu meydana geldiğinde aslında en büyük tehlike işitme kaybıdır. Bu durum nadir de olsa insanlarda görülen durumlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle belirtmek isterim ki kabakulak her ne kadar basit bir hastalık olsa bile aslında çok dikkat edilmesi gereken hastalıklar arasında yer almaktadır.

Yetişkinlerde Kabakulak
Yetişkinlerde kabakulak sorunu bazen herhangi bir belirti vermeyebilir. Bu durum aslında oldukça şaşırtıcıdır ama durum gerçekten böyledir. Kimi insanlarda kişiyi yatağa düşüren bu hastalık kimi insanlarda alttan alttan küçük etkiler göstererek ortadan kalkmaktadır. Bu durumun yanında çocuklarda aslında çok büyük problem teşkil etmeyen estetik problemler yetişkinler için çok daha önemli olduğundan insanlar bu durumdan oldukça etkilenmektedir. Kabakulak hastalığı yetişkinlerde birçok zamana çene ve çevresinde farklı şişliklere neden olduğu için kişilerde şiddetli bir estetik sorun meydana gelir. Bu gibi durumlar nedeni ile insanlar bazen evlerinden dışarı çıkamamaktadır. Özellikle kadınlar estetiğe çok daha önem verdikleri için bu durumda çok daha büyük sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu şişlikler için aslında yapılacak tek şey beklemektir. Bu durumun beklemekten başka yapılabilecek çok bir şeyi bulunmamaktadır. Yetişkinlerde görülen kabakulak hastalığı aslında en az çocuklardaki kadar hızlı bir şekilde bulaşabilmektedir. Bu nedenle kabakulak hastalığı olan kişinin kesinlikle sürekli olarak ayrı bir odada bulunması gerekmektedir. Yetişkinlerde kabakulak hastalığı olan kişinin kullanmış olduğu eşyaların da ayrı tutulması diğer insanların sağlığı açısından oldukça iyi olacaktır. Aksi durumlarda bu hastalık diğer insanlara da hızlı bir şekilde bulaşabilir. Sizlerde ailenizde ya da diğer kişilerde kabakulak sorunu ile karşılaşırsanız. Kişiyi hastalık ortadan kalkana kadar karantinada tutmanız çok sağlıklı olacaktır. 

Yetişkinlerde görülen kabakulak hastalığında kişinin bol bol istirahat etmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda hastalığın iyileşme süresi çok daha artacaktır. Çünkü kişi istirahat etmediğinde vücuttaki enerji ayrıca kişinin yaptığı işlere gider. Fakat kişi istirahat ettiğinde kişinin vücudundaki enerji bağışıklık sistemi sayesinde hastalık üzerinde etkili olur. Yetişkinlerde kabakulak sorununun gösterdiği belirtilerden bahsedecek olursak eğer bu hastalık ilk olarak yüksek ateş ile etkilerini gösterir. Yüksek ateş çocuklarda olduğu kadar tehlike teşkil etmez. Bunun yanı sıra kişinin yüzünde ve kulağında görülen şekil değişiklikleri bu hastalığın en büyük belirtileri arasındadır.
]]>
Kabakulak Belirtileri https://www.kabakulak.gen.tr/kabakulak-belirtileri.html Tue, 11 Dec 2018 06:15:54 +0000 Kabakulak Belirtileri, Kabakulak, tükürük bezlerinde şişliğe yol açan yanaklarda şişkin görünüme neden olan bir viral enfeksiyondur. Basit bir çocukluk zamanı hastalığı olarak bilinse de, ciddi komplikasyonlara da yol açabil Kabakulak Belirtileri, Kabakulak, tükürük bezlerinde şişliğe yol açan yanaklarda şişkin görünüme neden olan bir viral enfeksiyondur. Basit bir çocukluk zamanı hastalığı olarak bilinse de, ciddi komplikasyonlara da yol açabilir. Özellikle 2-12 yaş arası aşısı olmayan  çocuklar risk altındadırlar. Bebeğe ilk olarak 15 ayda yaptırılacak Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşısıyla, bu hastalığa karşı koruma sağlanabilir. Tek doz aşı, ömür boyu koruyucudur diye düşünmek yanlıştır.  Tek doz aşı koruyucu olmadığından önerilen zamanda tekrarını yaptırmayı da unutmamak gerekir. En çok çocuklarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastanın ağzından çıkan tükürük yoluyla bulaşır. Kuluçka süresi 18 gündür. Hastanın ateşi aniden yükselir, genel bir halsizlik, bitkinlik görülür. Çok defa kulağın ön ve altında bulunan tükürük bezlerinde şişme meydana gelir ve acı hissi duyulur. Yanak ve kulağın alt kısmında kabarma meydana gelir, kulak memesi de hafifçe yukarı doğru kalkar. Ağızda kuruluk ve dilde pas vardır, iştah da azalır. Bu durum birkaç gün devam ettikten sonra tükürük bezlerindeki şişlik yavaş yavaş kaybolmaya, hasta iyileşmeye başlar. Hastalık çok tehlikeli bir hastalık değildir, fakat başka hastalıklara zemin hazırlar. Bu hastalıklardan bazıları pankreas, böbrek üstü bezleri, gözyaşı keseleri, erkeklerde husyeler, kadınlarda yumurtalıkların etkilenmesi önemli sonuçlar doğurabilir. Bundan dolayı en iyi şekilde tedavi edilmesi gerekir. Bu hastanın sağlıklı kimselerle konuşması, görüşmesi önlenir. Hastaya sulu yiyecekler verilir ve kabız olmaması sağlanır. Kabakulak virüsünün meydana getirdiği hastalık, 16-18 günlük bir kuluçka süresinden sonra ortaya çıkar. Hastalığa maruz kalan şahısların yaklaşık yüzde 30-40’ı herhangi bir hastalık belirtisi olmadan hastalığı atlatırlar. Geri kalan kişilerde değişen belirtilerle hastalık kendini gösterir.
Kabakulak Belirtileri

Belirtileri Nelerdir*

Durumların çoğunda virus, tükürük bezlerini tutar. Hastalık ateş, kırgınlık, titreme, kulağın önünde yemek yerken çiğnemeyle artan ağrı ve buradaki tükürük bezinde şişmeyle başlar. Sık görülen diğer belirtileri arasında beyin iltihabı, erişkin erkeklerde yumurtalık iltihabına yol açması sayılabilir. Daha az pankreas ve tiroit bezlerini de tutabilir. Kabakulağın bu farklı belirtileri birlikte  ya da ayrı ayrı görülebilir. Tükürük bezine bağlı  belirtiler, hastalığın şiddetine bağlı olarak 1 ya da 6 günde geçer. Genellikle her iki yanaktaki tükürük bezlerini birden tutarak daha ileri durumlara yol açmaz. Erişkin erkeklerde yüzde 20-30 oranında yumurtalık iltihabı yapabilir. Yaygın bilinenlerin aksine bu durumun kısırlık ve iktidarsızlığa yol açması sık görülen bir durum değildir. Yüzde 10 durumlarda beyin zarı iltihabına neden olur. Menenjit, kusma, baş ağrısı, ense sertliği, ateş ile kendini gösterir; genellikle 5 ile 10 günde kendi kendine iyileşir. Sağırlık durumu çok nadir  görülür. Kabakulak, daha çok 5-10 yaş grubunda görülür. Kabakulak enfeksiyonlarının yüzde 85’i 15 yaşın altında geçirilir. Hastalık diğer yaşların hepsinde de görülebilir. Her ikilim ve bölgede bu hastalığa yakalanmak olasıdır. Kabakulağı olan bir hasta, belirtilerin başlamasından birkaç gün öncesinden, tükürük bezindeki şişlik geçinceye kadarki sürede, yaklaşık 7-10 gün dür bu, bu süreçte hastalığı bulaştırabilir. Kabakulak virüsü tükürük ile atılır ve bu yolla hastalığın  bulaşmasını sağlar. Hastalığın yayılmasını önlemek biraz zordur. Hastanın tecrit edilmesi,  karantina yöntemleri bir yere kadar etkilidir. Hastalık bir defa atlatıldıktan sonra ömür boyu bağışıklık sağlar. Hastalıktan korunmanın en etkili yöntemi aşıdır. Bir yaşını tamamlamış ve kabakulak hastalığını geçirmemiş herkes aşı yapılabilir. Aşı tek başına ya da kızamık-kızamıkçık aşıları ile birlikte de yapılabilir. Hamilelere bu aşı yapılmaz.

Kabakulak kendisini sınırlayan bir hastalıktır. Belirtilere yönelik tedavi yapılır. Hastalar mutlaka yatak istirahatine alınarak en]]> Çocuklarda Kabakulak Belirtileri https://www.kabakulak.gen.tr/cocuklarda-kabakulak-belirtileri.html Tue, 11 Dec 2018 19:04:02 +0000 Çocuklarda kabakulak belirtileri, çocukluk dönemi hastalığı olan kabakulak özellikle 5-10 yaş arasındaki çocuklarda daha fazla görülür. Virüslerden kaynaklanan enfeksiyondaki belirgin patolojik belirti tükürük bezlerindeki bel Çocuklarda kabakulak belirtileri, çocukluk dönemi hastalığı olan kabakulak özellikle 5-10 yaş arasındaki çocuklarda daha fazla görülür. Virüslerden kaynaklanan enfeksiyondaki belirgin patolojik belirti tükürük bezlerindeki belirgin şişkinliktir. B şişkinlik baskı ve ağrıya yol açar. Kabakulak akut ilerleyen bulaşıcı bir hastalıktır. Toplumda yaygın olarak görülür. Özellikle kışın ve ilkbahar döneminde mevsimsel olarak salgın halinde ortaya çıkar. Tükürük bezlerine boyunda her iki tarafa kulak memesinin altına iki tane büyük beze yerleşir. Çocuklarda bu etki hemen göze batar.


Çocuklarda kabakulak belirtileri ve sebepleri

Virüs kaynaklı bir hastalık olan kabakulak, direkt temasla, salgılarla ve damlacık yoluyla ağız ve burundan bulaşır. Yaklaşık 15-19 gün kuluçka süresi olur. Önce kulağın altında büyüme gözlenir. Bu yüzden kabakulak ismini almış bir hastalıktır. Virüsler nedeniyle oluştuğundan, ilaçla tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Çocuklar kabakulak geçiriyorsa, okula gönderilmemesi, kalabalık yerlere sokulmaması gerekir. Yetişkinleri de etkileyen bu hastalık çocuklarda daha hızlı iyileşme gösterir.

Çocuklarda Kabakulak Belirtileri
Hastalığın ilk belirtisi işitme yolunun önünde ortaya çıkan şişlik, ardından çene etrafına kadar her yere yayılır. Bu hastalığa kabakulak denmesi işte bu görünüm nedeniyle olur. Bölgede kaslar kasıldığı için, ağızda çiğneme sırasında sorunlar yaşanır. Ağrı hissedilir. Bölgedeki şişlik önce tek taraflı oluşur, hemen ardından diğer tarafta şişlik oluşmaya başlar.

Kabakulak menenjit gibi ciddi hastalıklara neden olabilecek kadar önemli bir hastalıktır. Toplumda kısırlık etkisi yaptığı söylenir. Ancak bunu yapması için enfeksiyonun erkeklerde yumurtalıkları etkilemesi ve yüksek ateş eşliğinde ilerlemesi gerekir. Bu nedenle çocuklarda kabakulak belirtilerine dikkat edilmeli ve tedavi için çocuğun evde dinlenmesi sağlanması gerekir. Bu ilaçlarla yapılamayacağı için, çocuğun evde dinlenmesi sağlanmalı ve kalabalığa sokulmamalıdır. Bu önlem hastalığın bulaşıcı etkisi nedeniyle alınmalıdır.
]]>