Kabakulak Aşısı Nasıl Kullanılır?
15 Mayıs 2024

Kabakulak Aşısı Nasıl Kullanılır?

Kabakulak aşısı, kabakulak hastalığından korunma amacıyla yapılır. Aşının kabakulak hastalığından korunmak için en etkili yol olduğu söylenebilir. Çocukluk çağında kabakulak aşısı iki doz şeklinde tatbik edilirse, uzun süreli bir korunma sağlanabilir. Bunun için ilk doz 1-1,5 yaş aralığında, ikinci dozda 2-6 yaşları arasında tatbik edilmelidir. Kabakulak aşısı yapılacak kişilerin sağlıklı olması, kabakulak hastalığına neden olan virüsle enfekte olmaması gerekir. Bu şekilde hastalıktan %85-95 oranında korunma sağlanabilir. Kabakulak aşısının ilk lisanslı kullanımı 1948 yılıdır. Ancak etkisi kısa süreli olmuştur. Daha sonra 1960'lı yıllarda aşı geliştirilerek kullanıma devam edilmiştir. Bu aşılar kabakulak virüsünün zayıflatılmasıyla etkisini göstermiştir.

Kabakulak aşısı güvenli midir, kimlere yapılabilir?

Kabakulak aşısı oldukça güvenli olup, hafif etkileri bulunan bir aşıdır. Kişilerde sadece iğnenin yapıldığı yerde hafif ağrıya ve şişkinliğe yol açabilir. Bunun dışında 5-12 günlerde hafif ateş oluşabilir. Bu etkilerden başka ciddi yan etkileri tespit edilmemiştir. Aşı olan kişilerde nörolojik etkilere yol açmaz. Ancak hamile olan kadınlara ve bağışıklık sistemi hastalıkları olanlara, bağışıklık sistemini baskılayan tedavi uygulanan kişilere önerilmeyen bir aşıdır. Hamilelikte anne karnındaki bebekler açısından sorun olabilir, düşük riski yaşanabilir. Bazı aşılar yumurta alerjisi olanlarda tatbik edilmez. Kabakulak aşısı ise yumurta alerjisi olanlara dahi yapılabilir. Trombositopenik purpura ya da trombosipeni öyküsü olan kişilerde de önlem alındığı takdirde aşı uygulanabilir. Kişiye yakın zamanda kan ya da kan ürünleri verildiyse, immunoglobulin verildiyse kabakulak aşısı yaklaşık 3-11 ay ertelenerek yapılabilir.

Kabakulak aşısı nasıl kullanılır?

Ülkemizde ve dünyada kabakulak aşısı kızamık ile MMR denilen rubella aşısıyla beraber aşı programında yer almaktadır. MMRV denilen su çiçeği aşısıyla ve diğer aşılarla yapılmış kombinasyonları da kullanılır. Kabakulak aşısının düzenli yapıldığı ülkelerde, hastalığın ciddi derecede azaldığı tespit edilmiştir. Kişilere uygulanan tek doz kabakulak aşısı %90-95 korunma sağlanırken, ikinci doz aşıdan sonra da %95-99 korunma sağlanabilir. Bu koruyuculuk aşının soğuk zincir kurallarına göre taşınmasıyla ve aşının uygulanmasıyla sağlanabilir. Kabakulak aşısı deri altına tatbik edilir. Başka aşılarla birlikte yapılabilir. Fakat kabakulak aşısı yapıldığında, yaklaşık 1 ay geçmeden öteki aşıların yapılmaması gerekir. Kabakulak aşısı sadece çocuklara değil, her yaştan kişiye uygulanabilir. Sadece yukarıda belirttiğimiz durumlarda aşının yapılması sakıncalı olabilir.

Kabakulak Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kabakulak Bulaşıcı Mıdır?

Kabakulak Bulaşıcı Mıdır?

Kabakulak Evde Tedavisi

Kabakulak Evde Tedavisi

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kabakulak Belirtileri Nelerdir?

Kabakulak Belirtileri Nelerdir?

Kabakulak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulaktan Korunma Yolları Nelerdir?

Kabakulaktan Korunma Yolları Nelerdir?

Çocuklarda Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi