Kabakulak Evde Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kabakulak Evde Tedavisi

Kabakulak Evde Tedavisi: Kabakulak çok yaygın görülen ve özellikle de çocukluk döneminde hemen hemen bütün çocukların geçirdiği bulaşıcı bir hastalıktır. Kabakulak parotit bezinin ve tükürük bezlerini etkileyen bulaşan viral bir enfeksiyon türüdür. Kabakulakta çene ve kulak bölgelerinde şişmeler oluşmaktadır. Kısa bir süre öncesine kadar kabakulak dünyayı tehdit eden bir hastalıkken artık bulunan kabakulak aşılarıyla korkulan bir hastalık olmaktan çıkmıştır.

Kabakulak enfeksiyonu yaklaşık olarak 10 gün kadar sürer boğazda ağrı ve şişliklerden dolayı yutkunurken zorluklar yaşanabilir. Ayrıca hafif ateş ve baş ağrısı görülebilir.

Kabakulak İçin Evde Bitkisel Çözümler

Kabakulak genel olarak insanlarda bir kere olunur, ama çok kolay yayılıp bulaşan bir virüsdür. Kabakulak virüsü belirtileri görülmeden 15 -25 gün kadar kuluçka dönemi sürer 10-12 yaş arası çocuklarda çok daha fazla görülür. Kabakulak görülen çocuklar genellikle evde dinlenerek geçirmeleri en uygun olanıdır. Özellikle bulaşıcı olması sebebiyle okul çağında olan çocukları hastalık süresi boyunca anne babaların çocuklarını okula göndermemeleri gerekir. Kabakulağı evde tedavi etmek için genel olarak bitkilerden de yararlanmakta fayda vardır. Kabakulağı evde tedavi için en fazla kullanılan yöntem ve bitkiler şunlardır.

Soğuk terapi: Buz ve soğuk su kabakulak sebebiyle şişen yanaklara yapılan kompresle uyuşma sağlar ve ağrıyı hafifletir.

Çay: Kabakulağı evde tedavi için temiz bir bez veya pamuk çay ile ıslatılır. Şiş olan bölgeye kompres yapılır ve iltihabın azalması sağlanır.

Karbonat: suyun içine biraz karbonat konur ve macun yapılır şiş olan bölgeye sürülür. Birkaç dakika sonra ılık su ile yıkanır.

Zencefil: Biraz kuru zencefil havanda dövülür içine biraz su konup macun hale getirilir. Daha sonra kulak çevresindeki şiş olan bölgeye sürülür.

Yeşil kahve yaprağı: Uzun yıllar boyu yeşil kahve ağacı yaprağı kabakulağı evde tedavisi için kullanılmıştır. Ateşte biraz ısıtılan yeşil kahve ağacı yaprağı ağrıyan bölgeye uygulanır ve bandajla sarılarak bir saat kadar bekletilir daha sonra ılık su ile yıkanarak temizlenir.

Kabakulak Evde Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kabakulak Nasıl Geçer?

Kabakulak Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yetişkinlerde Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak Belirtileri Nelerdir?

Kabakulak Belirtileri Nelerdir?

Kabakulak Kısırlık Yapar mı?

Kabakulak Kısırlık Yapar mı?

Kabakulak Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kabakulak Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?