Kabakulak Belirtileri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kabakulak Belirtileri Nelerdir?

Kabakulak belirtileri; çeşitli faktörlerin etkisine bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kabakulak bulaşıcı bir hastalık olup sağlıklı bireyler dahil hemen hemen her yaş grubunda görülebilecek bir sağlık sorunudur. En fazla çocuklarda görülür. Kabakulak bir kısım virüslerin etkisiyle meydana gelir. Vücuda giren bu virüs türleri bir süre sonra tükürük bezlerine ve yakın bölgelere yerleşerek bu kısımların iltihaplanmasına neden olur. Kabakulak olan bir kimsenin bu hastalığa yakalandığı genellikle doktor tarafından teşhis edilmekle anlaşılır. Fakat genellikle kabakulak oluşması halinde hastanın kulak altında çıplak gözle görülebilen ciddi bir şişme yaşanır. Bu şişme kabakulak hastalığının en yaygı görülen belirtisidir. Özellikle okul çağında yaygınlaşan kabakulağın en fazla görüldüğü mevsimde okul dönemlerine denk gelmektedir. Kabakulağın teşhis edilmesi kadar tedavi edilmesi de büyük bir öneme sahiptir. Kabakulak tedavi edilmediği takdirde başta menenjit olmak üzere bazı hastalıkların yaşanmasına davetiye çıkartabilir.

Kabakulak hastalığının belirtileri nelerdir?

Kabakulak hastalığı da pek çok hastalık çeşidinde olduğu gibi bir kısım sinyaller ile oluşmaya başlar. Bu hastalığın oluşumu açısından risk grubunda yer alan çocuklarda hastalığın belirtilerini anlayabilmek her zaman kolay olmayabilir. Bazı durumlarda diğer hastalıklarla hemen hemen aynı belirtilere sahip olduğu için çocukların sağlık durumlarının ve vücut reaksiyonlarının çok iyi gözlemlenmesi gerekir.
 • Kabakulak hastalığının en yaygın ve belirgin belirtisi hastalığa da adını veren şişlik halidir. Bu şişlik çenenin alt arka kısmından başlayıp kulak altına doğru uzanan şekilde oluşur. Bu tarz ir şişlik elbette ki her zaman kabakulak hastalığının bir belirtisi olmayabilir. Fakat bu tarz bir belirtinin meydana geldiği yerin hassasiyetinden dolayı kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.
 • Şişliğe eşlik eden ağrılar oluşur. Bu ağrılar genellikle hastalığın oluştuğu tükürük bezlerinde ve boğazlarda hissedilen ağrılardır. Çocuklar açısından bu ağrı dile getirilmediğinde anne ve babaların bu belirtiyi hissetmesi her zaman kolay bir durum olmayabilir.
 • Çenenin kullanılması gerektiği durumlarda ağrı yaşanması da bir diğer belirtidir. Hasta lokmaları çiğnerken ve ağzına koyarken zorluk çekmeye başlar.
 • Kabakulak hastalığının bir diğer belirtisi ise ateş ve baş ağrısıdır.
 • Kabakulak hastalığının yaşanmasına müteakiben hastanın halsizlik ve bitkinlik hissi yaşaması da çok normaldir. Bu belirti pek çok hastalık çeşidinde karşılaşılan bir durum olduğu için hastanın kabakulak teşhisinin sadece bu belirtiye göre konulması oldukça güçtür.
 • İlerleyen kabakulak hastalığının tehlikeli belirtilerinden bir tanesi yumurtalık iltihaplanmasıdır. Hastalık bu evreye kadar geldiğinde mutlaka diğer organların etkilenmemesi için önlem alınması gerekir. Yumurtalık iltihaplanmasının oluşmaya başlaması ile hastanın kasık bölgesi ile karın bölgesinde ağrılar yaşanmaya başlar.
 • Kulak altında meydana gelen şişliğin şiddetine göre bir süre sonra başın durma şekli de bozulmaya başlar. Hastanın kafası şiş olan kısma doğru eğilir.
 • Çiğneme, lokmayı ağza alma ve yutkunma zorluğunun yanı sıra beslenmeye karşı isteksizlik de artış gösterir. Bu durumda çocukların beslenilmesi için sıvı akışkan gıdalar tercih edilerek vücut direnci korunabilir.
 • Hastalığın teşhisinin konulması ve tedaviye geç başlanılmasına bağlı olarak iltihap vücudu etkisi altına alarak diğer organları da etkileyebilir. Bu etkileme ilk başta yakın bölge olan boyun ve çevresinde başlar. Boyun tutulur.
 • Mide bulantısı ve kusma ise diğer belirtilerden sayılabilir.
 • Ayrıca bazı yetişkinlerde ağız kuruluğu, göz damarlarında kuruluk gibi belirtiler baş gösterebilir. Bu belirtilere ilave olarak başka belirti gelişmez ise hastalar için kabakulak hastalığından şüphelenme olasılığı oldukça azalır.
 • Çok sık rastlanılan bir durum olmasa dahi bazı hastalar da şişme de dahil hiç belirti oluşmayabilir. Buna rağmen bazı hastalar için bu sayılan belirtiler daha şiddetli olabileceği gibi bazıları için ise hastalığın şiddeti daha hafif seyredebilir. Bilinen kabakulak belirtileri genel olarak yukarıda sayılanlardan ibarettir.

Kabakulak Belirtileri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Kabakulak Evde Tedavisi

Kabakulak Evde Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kızamık Kabakulak Kızamıkçık Aşısı

Kızamık Kabakulak Kızamıkçık Aşısı

Hamilelikte Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak Kısırlık Kabakulak Kısırlığa Neden Olur Mu?

Kabakulak Kısırlık Kabakulak Kısırlığa Neden Olur Mu?

Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi