Kabakulak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kabakulak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak hastalığı, genellikle çocuklarda görülse de bunu çocukluğunda geçirmemiş olan yetişkinlerde de görülebilir. Kabakulak hastalığı tükürük bezlerinde oluşan enfeksiyonla birlikte bezlerde büyümeye neden olan bulaşıcı hastalıklar arasındadır. Bu isimle anılması kulağın altında oluşan şişlik yüzünden olur. Kışın ve bahar döneminde kabakulak hastalığı daha yaygın şekilde görülür. Hava koşulları nedeniyle öksürme, hapşırma ya da öpüşme gibi eylemlerle hastalığın virüsü havaya yayılır. Kişilerin solunumla birlikte virüsten etkilenmesi sonucunda hastalık bulaşır. Virüsün vücuda girmesinden itibaren yaklaşık 3 hafta içinde kabakulak hastalığı belirtileri görülmeye başlar. Bu hastalığı geçiren kişilerde ise yaşam boyu bağışıklık kazanılır. Yani daha sonraki dönemlerde tekrar kabakulak hastalığına yakalanmaz.

Kabakulak hastalığı belirtileri nelerdir?
  • Hastalığın en belirgin semptomu çenenin altında arkaya doğru şişlik oluşmasıdır. Bu ilk aşamada tek taraflı olur, buradan diğer tarafa doğru yayılır.
  • Hastanın tükürük bezleri ağrılıdır, bu ağrı boğaz doğru yayılım gösterir
  • Ağrı herhangi bir şey çiğnerken, ağzın açılıp kapanması sırasında daha etkili olur
  • Ağrıya eşlik eden baş ağrısı ve hafif ateş yükselmesi görülür
  • Vücutta genel bir halsizlik ve yorgunluk olur
  • Hastanın başı şişen tarafa doğru eğilir
  • Belirtilere bulantı ve kusmada dahil olabilir
  • Eğer iltihaplanma yumurtalıkları etkilerse, hastada karın ağrısı ortaya çıkar
  • Şiddetli vakalarda, iltihabın yayılması durumunda hastanın boynu tutulabilir
  • Nadiren kabakulak hastalığı herhangi bir belirti vermeden ilerleyebilir
Kabakulak hastalığı hangi rahatsızlıkları tetikleyebilir?

Kabakulak hastalığının virüsü vücuda girdiğinde kan aracılığıyla vücuttaki organlara da yayılır. Ulaştığı organlarda iltihaplanmaya yol açar. Eğer beyin zarına ulaşırsa, hastada menenjit hastalığına neden olabilir. Bu durumda hastada şiddetli baş ağrısı ve kusma görülebilir. Ense sertliği oluşabilir. Bu belirtilerin görüldüğü hastaların beklemeden doktora gitmesi önerilir.

Kabakulak hastalığı aynı zamanda böbreklerde, sinirlerde, yumurtalıklarda, pankreas gibi organlarda da iltihaba yol açabilir. Yumurtalıkları etkilediğinde kısırlık sorunu yaşanabilir. Yayılıma ve şiddete bağlı olarak kulakta sağırlık görülebilir. Eğer hamile kadınlarda ilk aylarda kabakulak hastalığı görülürse, düşük riski oluşabilir. Göz yaşı bezleri etkilenirse, hastada görme sorunları görülebilir.

Kabakulak hastalığı tanısı nasıl konulur?

Hastalığın tanısı kolay olur. Hastanın fiziki muayenesi ve öyküsü tanı konması için yeterli olur. Özellikle hastanın kabakulak geçiren birisiyle temas etmesi tanıda önemli bir kriterdir. Kişinin tükürük bezlerindeki şişlik hastalığın temel kriteridir. Nadiren kan testleriyle antikor düzeyi ölçümü de yapılabilir. Antikor düzeyinin yükselmesi de hastalık için önemli bir kriterdir.

Kabakulak hastalığı tedavisi ve korunma yolları

Kabakulak geçiren hastalar için en iyi tedavi dinlenmektir. Bu esnada sağlıklı kişilerden tecrit edilmesi de önemlidir. Hastadaki ateş, bulantı gibi belirtilerin hafiflemesi için ilaç tedavisi yapılabilir. Beslenmede sulu gıdalar tercih edilmelidir. Sert besinlerin tüketimi ağrı etkisini daha fazla arttırabilir.

Kabakulak hastalığından MMR aşısı yaptırarak korunabilirsiniz. Aşı çocukluk döneminde 1-1,5 yaşlarında ilk doz uygulaması, 4-5 yaşlarında ikinci doz uygulaması yapılarak tamamlanır. Bu sayede %95 oranında kabakulak hastalığından korunabilir. Aşı hamilelere yapılamaz ve aşı olan kişilerin 3 ay kadar hamile kalmaması tavsiye edilir. Bunun yanında aids, kanser gibi bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalığı olan kişilerde, aşı için doktoruna danışmalıdır. Kabakulak hastalığı aşılama sayesinde toplumda oldukça az görülmektedir. Özellikle menenjit hastalığının görülme sıklığı azalmıştır.

Kabakulak Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kabakulak Nasıl Geçer?

Kabakulak Nasıl Geçer?

Popüler İçerikler

Kabakulak Nasıl Geçer?

Kabakulak Nasıl Geçer?

İlginizi Çekebilir

Kabakulak Evde Tedavisi

Kabakulak Evde Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kabakulak Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kabakulak Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kabakulak Virüsü Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak Virüsü Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Kızamık Kızamıkçık Kabakulak Aşısı

Kızamık Kızamıkçık Kabakulak Aşısı